.
PeriO Blog

.... mať informácie, je to čo Vám môže zachrániť život .... 

Ako súvisí ústne zdravie s celkovým zdravím ?

Téma 1                                                                                                                    06.12.2022

ÚSTA - SRDCE - ATEROSKLERÓZA - INFARKT 

Ako sa to deje ?

V ústach sa nachádza asi 700 druhov rôznych bakteríí. Vieme ich rozdeliť do dvoch skupín. Pre zdravie prospešné, ktorých množstvo by sme mali v ústach podporovať. A pre zdravie škodlivé, ktorých množstvo by sme mali neustále znižovať. 

Tieto škodlivé baktérie poškodzujú nielen ďasná a zuby, ale niektoré z nich /P. gingivalis, P. intermedia, T. denticola/ sa vedia dostať krvnými cievami aj do vzdialenejších orgánov a aj priamo do srdca. Tak vyvolávajú zápal ciev a môžu vyvolať aj  zápal a vážne poškodenie v srdci.

Čo patrí medzi rizikové faktory ochorení srdca a ciev?

  • zápal ďasien a parodontitída
  • vysoký krvný tlak
  • vysoká hladina cholesterolu
  • cukrovka
  • fajčenie
  • obezita
  • nedostatok pohybu
  • stres

Čo mám robiť ?

Zistiť, ktoré z týchto baktérií máš v ústach sa dá pomocou DNA testov. Vyšetrenie je nebolestivé a relatívne rýchle. Následne je vzorka zaslaná do špecialného laboratória a výsledky sú dostupné do cca 14 dní. 

Ak chceš vedieť či nie je ohrozené baktériami z úst tvoje srdce, povie ti to zubný lekár špecialista parodontológ. Objednaj sa na vyšetrenie. 

 dovidenia ST 

Mliečne zúbky nie sú podstatné.

                                                                                              19.04.2022

Rodičia sa častokrát pýtajú : Kedy navštíviť s dieťaťom zubnú ambulanciu ?  A my im radíme, prídte s dieťatkom za našimi zubnými lekárkami čím skôr. Nezáleži na veku dieťaťa, stále Vám vieme poradiť ako sa dopracovať k zdravým detským zúbkom. A to nám verte, DNES sa to už dá. 

dieťa od 3 mesiacov - cumlíky ! aké ? kefka ! aká ? zubná pasta! kedy a aká ? nápoje ! aké 

dieťa od 2 rokov  - mliečne zúbky si zaslúžia byť zdráve, s ich čistením si však musí poradiť rodič. Príďte si po skvelé tipy. 

Odpoveď na otázku : MÝTUS , sú veľmi podstatné

dovidenia ST

Mám parodontózu a nedá sa liečiť.

                                                                                                                                      01.08.2021

Pacienti tento stav označujú pojmom paradentóza, ale opravím Vás. Bolo zistené, že sa jedná o chronický zápal ďasien a okolitých štruktúr, ktoré držia zub v kosti a správne je označenie parodontitída.  

Ako sa prejavuje ? Môžu Vám krvácať ďasná a nemusí to byť len zápal ďasien, ale aj parodontitída. Inokedy ďasná vôbec nekrvácajú, najmä keď ste fajčiar. To či máte parodontitídu Vám vie zistiť zubná lekárka, alebo dentálna hygienička na základe vyšetrenia a zhotovenia zubného röntgénového snímku. Častým príznakom parodontitídy je pohyblivosť zubov, ich posun a otáčanie. Aj Vám sa zdá, že Vaše zuby zmenili polohu? hmm

Čo Vám hrozí ak máte neliečenú parodontitídu ? Prídete o zub. Neskôr aj o viac zubov. Nechceme strašiť, ale medicína odhalila, že okrem zubov je ohrozené aj Vaše celkové zdravie. Parodontitída je chronický zápal, ktorý ovplyvňuje celé telo, vyčerpáva imunitný systém a môže byť príčinou vzniku celkových ochorení, alebo môže celkové ochorenia zhoršovať /cukrovka, ochorenia srdca a ciev/.

Naším cieľom je upozorniť a ponúknuť riešenie. Pretože paradentóza sa dá liečiť. Prvým krokom je objednať sa na Dentálnu hygienu k odborníkom, ktorý danému ochoreniu rozumejú a vedia v spolupráci so zubnými lekárkami nastaviť komplexnú liečbu. 

Odpoveď na otázku : MÝTUS

dovidenia o 2 týždne ST      

Pri čistení zubov mi krvácajú ďasná, ale nebolia. Tak je to v poriadku.            14.07.2021

Obratila sa na nás s prosbou o radu sympatická mladá žena. Posťažovala sa, že jej už pár rokov pri čistení zubov krvácajú ďasná. Nie je to nič dramatické. Niekedy sa objaví krv na ďasnách, častejšie na zubnej kefke. Dočítala sa, že ak ďasná nebolia, tak je to v poriadku. Napriek tomu si kúpila špecialné zubné pasty a dúfala, že krvácanie ďasien raz prestane. Pasty niekedy fungovali lepšie, inokedy horšie. 

Zápal ďasien sa najčastejšie prejavuje ich krvácaním. Bolesť ďasien pri ľahkom zápale väčšinou nie je, skôr sú ďasná len citlivé na dotyk, môžu byť miestami začervenalé, alebo sú jemne opuchnuté.

Ak je prítomné dlhodobé krvácanie ďasien, je tu problém. Zápal ďasien, ktorý trvá mesiace, aj roky, postupuje hlbšie a hlbšie a ohrozuje zuby. Tie sa začnú posúvať, kývať až nakoniec môžu vypadnúť. Ako rýchlo to bude postupovať, to závisí od vašej genetiky. 

A ešte pozor ! Pri zápale ďasien, ak ste fajčiar krvácanie ďasien nečakajte. Je to preto, lebo nikotín sťahuje drobné cievky v ďasnách a tak tento dôležitý príznak ukazujúci na zápal chýba.

Zastavte tento malý problém a vyhnite sa väčšiemu. Objednajte sa na profesionálne ošetrenie, na Dentálnu hygienu. 

Odpoveď na otázku :  MÝTUS

dovidenia o 2 týždne ST